Продавате недвижим имот! Дължите ли ДДС при продажбата? - Komarov Consult

Продавате недвижим имот! Дължите ли ДДС при продажбата?

Продавате недвижим имот! Дължите ли ДДС при продажбата?

В случай, че продавате недвижим имот и се колебаете дали е необходимо да начислявате ДДС на продажбата Ви, от съществено значение за облагане на вашата сделка е стар или нов е имотът. Според Закона за ДДС- чл. 45, ал.3 и 7 „Освободена доставка е прехвърлянето на правото на собственост на сгради или на части от тях, които не са нови“.
Такива са недвижимите имоти, които са въведени в експлоатация преди повече от 60 месеца.
Доставчикът може да избере тя да бъде облагаема или да се възползва от правото си да бъде освободена доставка. В случай, че изберете продажбата ви да е освободена доставка и сте ползвали данъчен кредит е необходимо да извършите корекция по реда на чл. 79, ал.1 и ал.6 от ЗДДС

Подобни статии

Доходи от Криптовалути!  Кога се декларират и дължи ли се данък печалба? - Komarov Consult

Доходи от Криптовалути! Кога се декларират и дължи ли се данък печалба?

През последните няколко години доста популярна стана търговията с криптовалута и въз основа на това много често идва въпроса: „Длъжни...

8 януари 2022

Изисквания за командироване на работници в ЕС. Как можем да получим Удостоверение А1? - Komarov Consult

Изисквания за командироване на работници в ЕС. Как можем да получим Удостоверение А1?

В нашата практика често се свързват хора, работещи в страни-членки, които си задават въпроса как могат да получат Удостоверение А1...

14 декември 2021

ДДС регистрация за физическо лице – Кога сме длъжни да се регистрираме? - Komarov Consult

ДДС регистрация за физическо лице – Кога сме длъжни да се регистрираме?

В Законът за Данък върху добавената стойност (ЗДДС) се посочва, че всяко извършващо икономическа дейност лице е длъжно да се...

30 ноември 2021

Кога можем да ползваме ДДС на лек автомобил и гориво? - Komarov Consult

Кога можем да ползваме ДДС на лек автомобил и гориво?

Днес „Комаров Консулт“ ще отговори на един от най-често задаваните въпроси от нашите корпоративни клиенти – Кога можете да използвате...

25 ноември 2021

Свържи се с нас