Отдавате апартамент под наем! Дължите ли ДДС? - Komarov Consult

Отдавате апартамент под наем! Дължите ли ДДС?

Отдавате апартамент под наем! Дължите ли ДДС?

Имате регистрирана фирма по ДДС и сте закупили апартамент на нея.

В случай, че решите да отдавате имота под наем се появява и въпросът:
„Следва ли да начислявате ДДС върху наема?“

Законът за ДДС ясно и точно е регламентирал доставките свързани със земя и сгради в чл. 45 от ЗДДС.
„4) Освободена доставка е отдаването под наем на сграда или на част от нея за жилище на физическо лице, което не е търговец.“

За да бъде освободена от ДДС вашата доставка /наем/, трябва да се съобразите със следните условия:

  • Недвижимият имот се отдава на физическо
  • Недвижимият имот да не се използва за търговска цел а единствено за живеене

Въпреки всичко законът ви дава право на избор в случай, че имотът се отдава под наем на физическо лице, да изберете да начислите ДДС или да се възползвате от правото си на освободена доставка.
Извън хипотезите на чл. 45, ал. 4 от ЗДДС всяка една доставка е облагаема с ДДС.
В случай, че отдавате имотът под наем на Юридическо лице следва да се съобразите с общите правила на закона и да начислите ДДС.
При възникнали допълнителни въпроси не се колебайте да се консултирате с нас!

Подобни статии

Продажба на лек автомобил закупен от Физическо лице. Трябва ли да начислим ДДС при продажбата? - Komarov Consult

Продажба на лек автомобил закупен от Физическо лице. Трябва ли да начислим ДДС при продажбата?

Днес ще разгледаме често срещан казус при продажбата на лек автомобил от фирма, която е регистрирана по ЗДДС. Тази ситуация...

30 ноември 2022

Нов праг за регистрация по ДДС – от 50 000 става на 100 000 лева - Komarov Consult

Нов праг за регистрация по ДДС – от 50 000 става на 100 000 лева

На първо четене тази година депутатите решиха да се увеличи прага за задължителна регистрация по ДДС. Припомняме, че до момента...

22 ноември 2022

Безвъзмездна финансова помощ за внедряване на решения в областта на ИКТ и киберсигурността - Komarov Consult

Безвъзмездна финансова помощ за внедряване на решения в областта на ИКТ и киберсигурността

През октомври 2022 предстои да бъде отворена за кандидатстване програма за Безвъзмездна финансова помощ за внедряване на решения в областта...

17 октомври 2022

Професия „Инфлуенсър“. Подлежат ли на данъчно облагане доходите ѝ? - Komarov Consult

Професия „Инфлуенсър“. Подлежат ли на данъчно облагане доходите ѝ?

Една от най-популярните професии на новото време е професия „Инфлуенсър“. За това и днес предстои да обсъдим най-важните детайли около...

14 юни 2022

Свържи се с нас